Descripción detallada Lote 214

Lote AnteriorSiguiente Lote

Subasta 991, Lote # 214

Institoris, Henricus - Nider, Iohannes - Sprenger, Jakob. Malleus Maleficarum. Lugduni: Sumptibus Claudii Bourgeat, 1669.
4o. marquilla, 4 h. + 354 p. + 11; 5 h. + 184 p. + 3 h. + 322 p. + 10 h. Tomos I- II. Tomus Primus: Malleus maleficarum, maleficas et earum haeresim framea conterens, ex variis auctoribus compilatus, & in quatuor tomos iuste distributus, quorum duo priores vanas daemonum versutias, praestigiosas eorum delusiones, superstitiosas strigimagarum caeremonias, horrendos etiam cum illis congressus; exactam denique tam pestiferae sectae disquisitionem, & punitionem complectuntur. Tertius praxim exorcistarum ad daemonum, & strigimagarum maleficia de Christi fidelibus pellenda; quartus vero artem doctrinalem, benedictionalem, & exorcismalem continent. Texto a 2 columnas con apostillas marginales. Contiene "Malleus maleficarum..." de Jakob Sprenger y Henricus Institoris y "Formicarius de maleficis" de Johann Nider. Tomi Secondi: Mallei maleficarum, tractatus aliquot tam veterum, quam recentiorum in vnum corpus coaceruati. Artis magicae stupendos affectus, Lamiarum Pythonicos contractus, impia dogmata spurcitias, fascinationes, veneficiáque demonstrantis. Tomi secundi pars prior / Mallei maleficarum, tractatus aliquot noui ac veteres. Opus e? variis auctoribus in vnum corpus coaceruatum. In quo praevaricatoris natura pervicax, nocendi auida potestas, prodigiosa religionis species, praestigiosa transformatio, fictitia strimagarum transuectio: Tomi II pars II. Texto a 2 columnas con apostillas marginales. Marca tipográfica en portada de la primera parte y en p. 322 y última página de la segunda parte, "I. P. Aver in., I.I. Thourneyser sc.". Contienen: De artibus magicis ac magorum maleficis... de Bernardi Basin / Tractatus utilis et necessarius, per viam dialogi, de pythonicis mulieribus / Tractatus perutilis de probatione spiritum, incipit foeliciter de Ioannis de Gerson / Tractatus perutilis de pythonico contractu... de Thomae Murner / Quaestio de Strigibus... de Bartholomei de Spina / De natura daemonum. Io., de Laurentii Ananiae / Tractatus de Strigibus, de Bernardi Comensis / Quaestio de Lamiis seu strigibus, de Ambrosii de Vignate / Tractatus de erroribus circa artem magicam, et articulis reprobatis, de Ioannis Gersonii / Libellus de Sortilegiis, de Ioannis Francisci Leonis / Titulus unicus de Lamiis, de Iacobi Simancae / De impia sortilegarum, maleficarum, et lamiarum haeresi, de Alphonsi a Castro / Utilissimus Tractatus de Sortilegiis, de Pauli Grillandi. Pasta posterior desprendida, lomo con rasgadura en tercio inferior. Encuadernados en pergamino. Piezas: 2.
El tratado más importante sobre brujería en Europa, Malleus Maleficarum o el martillo de los brujos redactado por los monjes dominicos: Enrique Kramer y Jacobo Sprenger. Durante los tres siglos siguientes, se convirtió en un texto indispensable para el Tribunal del Santo Oficio de la Inquisición y para los jueces, magistrados, sacerdotes, católicos y protestantes. Se investiga sobre los poderes y prácticas de los brujos, sus relaciones con el demonio, su descubrimiento. Los juicios ante la Inquisición, la hoguera, la tortura, mental y física. Es considerado un manual de instrucción para el clero y la autoridad civil en su búsqueda por acabar con la brujería en Europa. Es el tratado más importante que se haya publicado en el contexto de la persecución de brujas y la histeria relativa a las brujas del Renacimiento. Un exhaustivo libro sobre la caza de brujas que se difundió por Europa y tuvo un profundo impacto en los juicios en el continente por cerca de 200 años. Alcanzó su máxima intensidad entre mediados del Siglo XVI hasta mediados del Siglo XVII. Las primeras grandes oleadas de caza de brujas son consecuencia directa del Malleus Maleficarum debido a su gran éxito. La Iglesia nunca aprobó oficialmente la caza de brujas y fue hasta 1657 que prohibió las persecuciones en la bula Pro Formandis.

Estimado $100,000-140,000

Regresar al catálogo    Solicitud de Lote